دین با الزام های محض از دست می رود

حجت‌الاسلام شریف‌زاده با اشاره به طرح تفکیک جنسیتی نتیجه الزام به دین، بدون توجه به اقناع و احساس را بی رغبتی و دین گریزی دانست و افزود: ارشاد یعنی رشد دادن و رشد دادن جز با توجه به عقل و قلب حاصل نمی شود.

 حجت‌الاسلام بهمن شریف‌زاده، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌و‌گو با شبکه ایران با اشاره به دستور رئیس‌جمهور درباره پرهیز از اقدامات غیر کارشناسی در طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها گفت: عدم دقت یا کم‌دقتی در شیوه عرضه مضامین دینی مثل حجاب و عفاف و بسیاری از مضامین اخلاقی دیگر، کم رغبتی، بی‌رغبتی و چه بسا دین‌گریزی و خدایی نکرده دین‌ستیزی را به دنبال می‌آورد؛ فلذا لازم است در جامعه از شیوه مناسبی برای عرضه مضامین دینی استفاده شود.

وی تأکید کرد: الآن نزدیک به 32 سال از انقلاب می‌گذرد، ولی ما پیوسته در مسئله حجاب و عفاف، عقب‌نشینی کردیم. وقتی انسان ملزم به کاری شود، بدون آنکه عقلش اقناع شده و قلبش ایمان آورده و به احساس رسیده باشد، یا از آن کار فرار می‌کند یا اگر تسلیم ‌شود، در معرض ریاکاری یا عقده‌های روانی قرار می‌گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اشتباه نشود، بنده مخالف الزام نیستم، بنده مخالف بی‌توجهی به عقل و دل مخاطبان هستم، بنده می‌گویم شیوه تربیت دین، ناقص نیست، پس ما ناقصش نکنیم، من می‌گویم وقتی جوانان، فقط الزام به دین ‌شوند و به اقناع و احساس آنها توجهی نشود، نتیجه غالب، بی‌رغبتی و گریز وفاصله گرفتن از دین می‌شود.

حجت‌الاسلام بهمن شریف‌زاده با اشاره به طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها گفت: چرا ما آنقدر ضعیف شدیم و احساس ضعف می‌کنیم که ناچاریم در مراکز دانشگاهی خودمان نیز دختر و پسر را از هم جدا کنیم؟! به خاطر دارم که اول انقلاب، مسئله اختلاط دختر و پسر در دبیرستان‌ها مورد بحث بود آن موقع گفته می‌شد در سنین دبیرستان هنوز نوجوانان ما به بلوغ عقلی کافی نرسیدند و باید از هم تفکیک بشوند؛ اما در دانشگاه، بلوغ عقلی آنقدر زیاد است که نیازی به این تفکیک نیست؛ اکنون پس از 32 سال عقب‌گرد کردیم و به این نتیجه رسیدیم که حتی باید دختران و پسران را در سطح دانشگاه از یکدیگر جدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما قدرت نرم را از امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب آموخته‌ایم؛ آنها می‌گویند قدرت نرم یعنی قدرت عقل و احساس، می‌گویند لازم نیست برای سلطه بر کشوری، قشون‌کشی کنید بلکه عقل مردم یک کشور و احساس آنها را در اختیار بگیرید اگر عقل و احساس‌شان را در اختیار گرفتید، می‌توانید انقلاب نرم انجام دهید.

 این استاد حوزه‌های علمیه با اشاره به ضعف فعالیت‌های فرهنگی گفت: آنقدر در جذب و جلب قلوب، ضعیف می‌شویم که امروز ناچار هستیم طرح تفکیک جنسیتی را برای دانشگاه طراحی کنیم.

اگر جوانان ما به سطحی قابل توجه از باور و احساسات دینی رسیده بودند، هیچ وقت ذهنیت بزرگان جامعه ما، آنهایی که درد دین دارند، به این سمت نمی‌آمد که بخواهند از روی ناچاری طرح تفکیک جنسیتی را طراحی کنند و اگر این سیر نزولی ادامه پیدا کند، فردا طرح تفکیک جنسیتی در خیابان‌ها و همه وسایل نقلیه را هم شاهد خواهیم بود؛ یعنی همان اتهامی که شش سال پیش به آقای احمدی‌نژاد زدند و گفتند اگر ایشان رئیس‌جمهور شود، خیابان‌ها و پیاده‌روها را مردانه و زنانه می‌کند! من می‌خواهم بگویم که این فکر به اینجا هم خواهد رسید.

 شریف‌زاده در ادامه گفت: رئیس‌جمهور مدیری با ذهن روشن و منور است. دولت درد دین دارد، دغدغه دین دارد اما معتقد است که دین بااین الزام‌های محض، از دست می‌رود مگر تاکنون گرایش به دین، مورد رضایت نهادها بوده است؟

وی خاطرنشان کرد: الزام موجب شده آمار فراریان ما از حجاب رشد کند، این امر واضح غیر قابل کتمان است. اگر آقای احمدی‌نژاد و بعضی از همفکرانش با الزام محض مخالف‌اند و می‌گویند: این طرح سطحی و غیرعالمانه است؛ چرا یک آقایی می‌آید و می‌گوید با حکم اسلام مخالفت می‌کنید، ایشان با حکم اسلام مخالف نیست ایشان با شیوه‌ای که جوان را از اسلام دور کند مخالف است.

 این استاد حوزه و دانشگاه با تبیین سخنان دکتر احمدی‌نژاد گفت: احمدی‌نژاد معتقد است که شیوه محجب کردن جوانان جامعه ما طریق الزام نیست، این اعتقاد صحیحی است چراکه از شیوه الزام تا به حال چقدر نتیجه گرفتیم، اصلاً کجا مراجع ما، فقهای ما با شیوه الزام صرف موافق بودند؟!

وی در پاسخ به افرادی که سخنان رئیس‌جمهور را مطابق حکم اسلام نمی‌دانند گفت: بدانید که دقیقاً اعتقاد احمدی‌نژاد مطابق اسلام است. ایشان از ارشاد سخن می‌گوید؛ یعنی از رشد دادن. متأسفانه الآن در ذهن بسیاری از اقشار جامعه، ارشاد یعنی همان امر و نهی؛ در حالی که در فقه اینگونه نیست، ارشاد یعنی رشد دادن و رشد دادن جز با توجه به عقل و قلب حاصل نمی‌شود.

حجت‌الاسلام بهمن شریف‌زاده ضمن اظهار تأسف از برخی جبهه گیری‌ها که در مقابل رئیس‌جمهور به وجود آمده، گفت: بعضی افراد ناجوانمردانه به دکتر احمدی‌نژاد و همفکران صدیق ایشان اتهام ضدیت با فقه را می‌زنند! این ضدیت با فقه نیست، این میدان دادن به فلسفه و عرفان در کنار فقه است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری تصریح کرد: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وقتی به حوزه علمیه قم می‌روند چقدر تأکید بر فلسفه، اخلاق و عرفان می‌کنند، چراکه عرفان و فلسفه به انزوا رفته است. وقتی عرفان و فلسفه به انزوا برود شیوه‌های اقناع و احساس کمرنگ می‌شود و ما با معضل روبه‌رو می‌شویم بنابر این تأکید معظم له بر فلسفه، عرفان و اخلاق، در همین راستا است.

حجت‌الاسلام شریف‌زاده ضمن انتقاد از صدا و سیما گفت: متأسفانه برخی از همین مراکز فرهنگی به جای آنکه کار فرهنگی کنند به رئیس‌جمهور تحکم می‌کنند که باید بروید و الزام کنید. یعنی وظیفه خودشان که اقناع و ایجاد احساس است را اصلاً فراموش کرده‌اند و بر طبل الزام می‌کوبند و می‌خواهند آن مدیر روشنی را که دارد واقعیت را می‌بیند به سمت آن شیوه غلط و نادرست بکشانند.

 این استاد حوزه و دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: نهادها به جای تحکم، کار فرهنگی کنند و امروز را دوباره صرف کارهای بازدارنده نکنند تا فردا ناچاراً به کارهای بازدارنده دیگری متوسل شوند و در نتیجه روز به روز جامعه از مضامین دینی بیشتر فاصله بگیرد.
منبع : روزنامه ایران
/ 0 نظر / 12 بازدید