تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      در افق آینده (اقتصاد و معیشت - فرهنگ و معنویت - سیاست و حکومت)
فضا سازی علیه سفر احمدی نژاد به لبنان نویسنده: - یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٩

ایرنا: کمتر از دو هفته مانده به سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به بیروت ، مقامات رژیم صهیونیستی ، رسانه های غربی و برخی عناصر افراطی و وابسته گروه 14 مارس لبنان در اقدامی هماهنگ دست به فضا سازی علیه این سفر زده اند.  
   
 'نگران کننده' ، 'تحریک آمیز بودن'، 'مناسب نبودن زمان سفر' ،'‌جنجال جدید' و .... عناوینی است که این عده برای سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به کار برده اند و بعضا تهدید کرده اند که ممکن است این سفر به ایجاد یک جنگ داخلی جدیددر لبنان مبدل شود.

این فضا سازی علاوه بر کوشش برای تعویق سفر احمدی نژاد همچنین تلاش دارد جنبش مردمی حزب الله لبنان را وابسته به ایران جلوه دهد و این ادعا را برجسته سازد که شماری از اعضای آن جنبش در ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق این کشور دست داشته اند.


اولین واکنش به قطعی شدن سفر آقای احمدی نژاد را رژیم صهیونیستی نشان داد . مقامات این رژیم با ابراز نگرانی از حضور رییس جمهوری اسلامی ایران در لبنان و بیان اظهارات روشنگرانه ،‌از انجام این سفر ابراز نگرانی کردند.
رژیم صهیونیستی تا آنجا پیش رفت که یکی از روزنامه های آن پیشنهاد ربودن احمدی‌نژاد را مطرح کرد.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت «احمدی‌نژاد در این سفر یک روز کامل را به بازدید از جنوب لبنان اختصاص خواهد داد و از پایگاه‌های حزب‌الله بازدید خواهد داشت‏.‏»

هاآرتص با اشاره به حضور احمدی‌نژاد در منطقه مرزی به سران این رژیم پیشنهاد می‌کند، «این بهترین فرصت برای ربودن احمدی‌نژاد است تا او را برای محاکمه به جرم تحریک به نسل‌کشی و انکار هولوکاست به اسراییل منتقل سازیم‏.‏»

منابع دیگر صهیونیستی با استناد به آنچه 'اخبار رسیده از لبنان' ذکر شده ،‌ اعلام کردند قرار است احمدی‌نژاد 'در سفر خود به جنوب لبنان ضمن افتتاح یک مرکز تفریحی بنام «بوابة فاطمه»، در حمایت از انتفاضه مردم فلسطین' سخنرانی کند.

اما بر اساس آنچه سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت عنوان داشته است هدف عمده سفر آقای احمدی نژاد به این کشور 'حمایت از وحدت لبنان' و 'شناخت و پیگیری مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور' است.
'همچنین انتظار می رود که جمهوری اسلامی در جریان سفر احمدی نژاد کمک های نظامی و دفاعی خود برای تجهیز ارتش و همکاری های نفتی و برق به ویژه حل مشکل برق در لبنان را عرضه کند'.

با این وجود عده ای قصد دارند با وارونه جلوه دادن اهداف واقعی این سفر ،‌آن را تلاش برای عمیق تر کردن اختلافات گروههای موثر در صحنه سیاسی لبنان و همچنین تشویق رژیم صهیونیستی برای دست زدن به ماجرا جویی جدید قلمداد نمایند.

در همین زمینه رادیو دویچه وله (‌صدای آلمان ) مدعی شد که اختلاف میان گروه های لبنانی با این سفر افزایش خواهد یافت .

این رادیو گفت :اوضاع لبنان به دلیل اوج گرفتن اختلاف میان بزرگترین فراکسیون پارلمانی این کشور با گروه‌های شیعه‌ مورد حمایت ایران بحرانی است و سفر احتمالی محمود احمدی‌نژاد به لبنان موجی از مخالفت و نگرانی را در این کشور دامن زده است.

دویچه وله می افزاید :‌در روزهایی که پرونده‌ی ترور رفیق حریری گروه‌ها و احزاب سیاسی اصلی لبنان را رو در روی هم قرار داده، خبرهایی در مورد سفر قریب‌الوقوع محمود احمدی‌نژاد به این کشور نیز منتشر شده است.

ایراد اتهام علیه حزب الله
...................................
چندی است که غرب در راستای اقدامات خود علیه جنبش مردمی حزب الله لبنان تلاش دارد برخی اعضای این جنبش را به دخالت در ترور رفیق حریری (‌فوریه 2005) متهم نماید.
اگرچه این اقدامات با موضع گیری های به موقع و روشنگرانه سیدحسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب الله لبنان تا حدی فروکش کرد و طراحان تا حدی عقب نشستند اما این دستاویز گاه و بیگاه دستمایه حملات عناصر وابسته غرب به ویژه در گروه 14 مارس می شود.
برخی نشریات و افراد سیاسی حاضر در صحنه لبنان تلاش دارند با تخریب حزب الله و متهم کردن آن به دخالت در ترور حریری ، سفر آقای احمدی نژاد را تحت الشعاع قرار دهند.
روزنامه 'الاخبار' لبنان از قول یک منبع مجهول که وی را مقام امنیتی معرفی کرد ، نوشت : حزب الله 'رفیق حریری' نخست وزیر اسبق لبنان را ترور کرده است.
این روزنامه افزود: گروه حریری بر این باور است که حریری توسط حزب الله ترور شده است و تحقیقات بین المللی دارای دلایلی در این باره است.

واکنش برخی اعضای گروه 14 مارس
...................................................
در تکمیل پازل ایراد اتهام و مشوش کردن فضای سفر رییس جهموری اسلامی ایران ، 'فارس سوید' Fares Souaid، از ائتلاف 14 مارس به خبرگزاری فرانسه گفت: 'پیام این سفر این است که ایران هم مرز اسراییل است.'
وی که ائتلافش از حمایت غرب و سران آل سعود برخوردار است، افزود:‌ 'احمدی نژاد در این سفر این پیام را مخابره می کند که بیروت تحت نفود ایران و لبنان، پایگاه ایران در مدیترانه است. دیدار وی از مناطق جنوبی، اقدامی تحریک آمیز است و نیازی نیست که وی به این مناطق برود.'
تلویزیون بی بی سی که با بودجه دولتی دولت انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران برنامه سازی می کند نیز در گزارشی بر همسویی برخی اعضای گروه 14 مارس و رژیم صهیونیستی صحه می گذارد .
بی.بی.سی گفت : سفر رییس جمهوری ایران به بیروت اعتراض هایی به همراه داشته و به نظر می رسد نوعی همصدایی در گروه 14 مارس و اسراییل در اعتراض به این سفر وجود دارد.
این تلویزیون جمعه شب در گزارشی با اشاره به این مطلب افزود: جناح 14 مارس سفر محمود احمدی نژاد را که قرار است دو هفته دیگر انجام شود تحریک کننده و به زیان امنیت لبنان دانسته و وزارت امور خارجه اسراییل هم این سفر را برای کسانی که به امنیت منطقه می اندیشند، نگران کننده خوانده است.
خبرنگار بی.بی.سی در بیروت در این باره گفت: این اعتراض ها بیشتر متوجه بخشی از برنامه سفر احمدی نژاد به جنوب لبنان به منظور سخنرانی و بازدید از این منطقه و همچنین افتتاح پارکی است که به هزینه ایران در حاشیه مرز اسرائیل ساخته شده است.
وی افزود: این موضوع از سوی جناح اکثریت پارلمانی لبنان اقدامی تحریک کننده و مشکل آفرین برای امنیت این کشور خوانده شده است.
او با تاکید بر اینکه مرز لبنان و رژیم صهیونیستی بسیار شکننده است و اخیرا هم شاهد مشکلاتی بوده، ادامه داد: سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل امروز اعلام کرده است که گویا احمدی نژاد اساسا به جنوب لبنان به چشم خاک ایران نگاه می کند و مرز لبنان و اسراییل را مرز ایران و اسرائیل می بیند.
خبرنگار بی.بی.سی گفت: از سوی دیگر در زمان سفر رییس جمهوری ایران به نیویورک مقامات اسرائیلی نسبت به سفر احمدی نژاد به لبنان نگرانی خود را به آمریکا ابراز کرده بودند و آویگدور لیبرمن وزیرخارجه اسراییل صراحتا اعلام کرده بود که در این مورد با هیلاری کلینتون صحبت کرده است.

حقیقت چیست
........................
فضا سازی این افراد و رسانه های در حالی صورت می گیرد که سفر آقای احمدی نژاد به این کشور با دعوت رسمی میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان صورت می گیرد و این سفر مورد استقبال مقامات رسمی و مردم این کشور قرار گرفته است .
گروه های فعال سیاسی و مذهبی لبنان و سازمان های مردم نهاد در بیانیه های مختلفی از این سفر به عنوان یک سفر تاریخی یاد کرده و آنرا مهم شمرده اند.
به عنوان نمونه 'وئام وهاب ' رییس حزب توحید لبنان در گفت وگویی ضمن اشاره به حمایت های 25 سال اخیر جمهور ی اسلامی ایران از مقاومت مردم لبنان ، اظهار داشت : احمدی نژاد از جایگاه ویژه ای در قلب های طوایف مختلف مردم لبنان برخوردار است.
وهاب که پیشتر وزیر محیط زیست لبنان بود ، اظهار داشت : ما از رییس جمهوری اسلامی ایران به گرمی استقبال خواهیم کرد چرا که جمهوری اسلامی ایران در زمانی که بیشتر کشورهای عربی به لبنان پشت کرده بودند، از کشور ما حمایت کرد.
وئام وهاب با تمجید از موضع حمایتی ایران از لبنان ادامه داد: ایران اسلامی در شکل گیری مقاومت و حمایت از آن در مبارزه با رژیم اشغالگر صهیونیستی و آزادسازی اراضی اشغالی لبنان سهیم بوده است.
وی با تأکید بر اینکه مردم لبنان منتظر دیدار با احمدی نژاد هستند، گفت: ما معتقدیم اگر مسؤولان لبنانی اهمیت این سفر را درک کنند و به ادعاهای امریکا توجهی نکنند، این سفر همراه با خیر و برکت برای لبنان و مردم این کشور خواهد بود.
'جبران باسیل' وزیر نیروی لبنان نیز گفت: دیدار 'محمود احمدی نژاد' رییس جمهوری اسلامی ایران از لبنان، دستاوردهای مثبتی برای ما دارد.
باسیل جمعه شب قبل از ترک بیروت به سوی تهران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:این سفر دارای خیر و برکت برای لبنان است و ما از هر سفری که به مصلحت مردم لبنان باشد حمایت می کنیم.
وی افزود: ایران همواره از مواضع سیاسی لبنان حمایت می کند و در لحظه های حساس و بحرانی در کنار لبنان است و اکنون نیز اعلام آمادگی کرده که آماده تجهیز ارتش لبنان بدون هر نوع پیش شرطی است.
'عبد الهادی محفوظ' رییس شورای ملی اطلاع رسانی لبنان نیز گفت: دیدار دکتر احمدی نژاد با هدف حمایت از لبنانی ها در برابر فشار های غربی است که تلاش می کند دادگاه ویژه بین المللی ترور 'رفیق حریری' نخست وزیر لبنان را سیاسی کرده و با ضربه زدن به مقاومت، در کشور فتنه ایجاد کند.
رییس شورای ملی اطلاع رسانی لبنان در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: این سفر در زمانی صورت خواهد پذیرفت که جمهوری اسلامی ایران بعد از تلاش کنگره امریکا برای متوقف کردن کمک های نظامی به لبنان، برای مجهز کردن ارتش این کشور اعلام آمادگی کرده است و همین امر اهمیت سفر را دوچندان می کند.
خبرها همچنین حاکیست لبنانی ها برای استقبال گسترده مردمی از احمدی نژاد در جنوب این کشور برنامه ریزی می کنند.
روزنامه لبنانی السفیر در این خصوص نوشت :دیدار و استقبال مردمی از محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در جنوب لبنان شامل دو بخش خواهد بود؛ بخشی به دعوت جنبش 'امل' در شهر قانا و بخش دیگر در شهر 'بنت جبیل' به دعوت حزب الله در ورزشگاه 'التحریری' خواهد بود که با استقبال بزرگ مردمی تدارک شده است.
حقیقت آن است که سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران در برابر لبنان همچنان مبتنی بر حمایت از وحدت ارضی و وحدت گروههای سیاسی و مردم، حمایت از لبنان در برابر تهدیدهای رژیم صهیونیستی و حمایت از مقاومت در اشکال سیاسی و عمرانی آن است.
این سیاست اصولی دشمنان ملت لبنان را به وحشت انداخته است و به همین دلیل تلاش دارند تا با طرح مسایل حاشیه ای و بی ارتباط با واقعیت ، نخستین سفر احمدی نژاد به این کشور را تحت تاثیر القائات خود قرار دهند. 

  نظرات ()
مطالب اخیر چالش سطل آب واقعی علوم انسانی اسلامی و رشته های مختلف ( حتما بخوانید در ادامه مطلب قبلی ) سود بالای بانک‎ها مشتریان را لاشخور می‎کند/ پول فاسد، قلب را فاسد می‌‎کند مقاومت، نه مذاکره! واکاوی نماد گرائی ساختمان کتابخانه ی مرکزی لس آنجلس تصاویر/99درصد علیه 1 درصد دانلود ویژه نامه جمعیت روزنامه ایران شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد تبیین مهمترین راهکارهای رفع مشکلات جهان ازسوی رییس جمهوری اسلامی ایران متن کامل سخنان دکتر احمدی نژاد در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد
کلمات کلیدی وبلاگ خبر (۱٥٧) عکس (۱٢٢) مقاله (۱٠٧) نقد (٧٤) سیاست (٥٢) فرهنگی سیاسی (٤٧) اندیشه (٤٦) تاریخی (٤٥) دانلود (۳٠) فرهنگی مذهبی (٢٦) فراماسونری، ایلومناتی، شیطان پرستی و (٢۳) غرب شناسی (٢٢) سینما و رسانه (٢۱) تحلیل سیاسی - اجتماعی سریال مختارنامه (۱۸) فرهنگی اجتماعی (۱٦) ائمه اطهار علیهم السلام (۱٢) غرب زدگی نوشته جلال آل احمد (۱٢) رهبر معظم انقلاب (۱٢) معارف اسلامی (۱۱) آخرالزمان (۱۱) عدالت خواهی (۱٠) اقتصادی (۱٠) اسلام (٩) علمی فرهنگی (۸) حکایات عبرت آموز (٧) هدفمند کردن یارانه ها (٧) مراجع و علما (٧) فرقه های انحرافی (٦) مستند (٦) طنز (٦) قانون اساسی کشورها (٥) دانلود سریال مختارنامه (٤) کاریکاتور (٤) حدیث (۳) سکولاریسم (۳) خلیج همیشه فارس (۳) جنگ سایبری (۳) کتاب عبور از فتنه (۳) دفاع و امنیت (۳) مدعیان روشنفکری (٢) لطیفه های آموزنده تاریخ (٢) هشت سال دفاع مقدس (٢) شهدای انقلاب اسلامی (٢) شیعه (٢) وهابیت (٢) معرفی کتاب (٢) امام خمینی (ره) (٢) بازی رایانه ای (۱) گفتگو (۱) مناظرات (۱) ماه مبارک رمضان (۱) قوانین (۱) مقالات سید شهیدان اهل قلم ( سید مرتضی آوینی ) (۱) مجموعه مستند فاز3 (۱) مهندس حاج سعید قاسمی (از سرداران دفاع مقدس و مدیر (۱) مستند سریالی ظهور (the arrivals) با زیرنویس فارسی (۱) معرفی وبلاگ و سایت (۱) اسناد لانه جاسوسی به زبان انگلیسی (۱) مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه (۱)
دوستان من پایگاه خبری تحلیلی ابصار نیوز وب سایت تخصصی مهدویت و فراماسونری وعده صادق پايگاه اطلاع رساني مؤسسه فرهنگي موعود بیداری اندیشه مرکز مطالعات خلیج فارس Persian Gulf Studies Center ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب