تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      در افق آینده (اقتصاد و معیشت - فرهنگ و معنویت - سیاست و حکومت)
میرباقری:‌ مختارنامه = 20 فیلم سینمایی تاریخی نویسنده: - پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۸٩

کارگردان مجموعه تلویزیونی مختارنامه با بیان اینکه مختارنامه بررسی صرف یک شخصیت نیست، گفت: مختارنامه معادل 20 فیلم سینمایی تاریخی است که 20 هزار پلان دارد.


واحد مرکزی خبر گزارش داد،‌ داوود میرباقری در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا از میان شخصیت های تاریخی مختار را انتخاب کردید افزود : انتخاب اصلی مختارنامه با من نبود و من خود را برای تولید سلمان فارسی آماده می کردم که از سیما این موضوع پیشنهاد شد.

وی اضافه کرد : مدتی برای پژوهش مختارنامه وقت خواستم و در طول پژوهش به شخصیت مختار گره خوردیم و مختار مثل یک طوفان ما را با خودش برد و هشت سال ما را درگیر کرد.

میرباقری با بیان اینکه در طول این پژوهش ها به نقاط خوبی رسیدیم گفت: مختار شخصیتی بود که به دلیل ظرافت ها و رمز و رازهایی که داشت در دوره تاریخی پر تلاطم توانست شیعیان را که با نگاه های خاصی درگیر بودند رهبری و حکومتی را بنا کند.

وی افزود: بعد از شهادت حضرت علی (ع) دوره کوتاهی که مربوط به دوره امام حسن (ع) بود تا قیام مختار و تشکیل دولت و حکومت به دست وی ، دولت وی اولین دولت شیعی است که زمام امور را بدست می گیرد.

میرباقری گفت: بررسی پرونده و تشکیل حکومت این نهضت و آسیب هایی که بعد از این تشکیل منجر به شکست می شود مواردی بود که گمان کردم می تواند برای این دوره تاریخی مفید و موثر باشد به همین دلیل نیتم این بود چیزی که به درد تاریخ امروز ما نیز می خورد به تصویر بکشم.

وی ادامه داد: من هیچ وقت در زندگی باور نمی کردم که روزی بخواهم به قیام مختار بپردازم اما الان به وجود حسن نیتی در آن رسیده ام و امیدوارم در طول هشت سالی که این مجموعه ما را درگیر خود کرد به آن اهداف معین شده رسیده باشم.

کارگردان مجموعه تلویزیونی مختارنامه گفت:مختار شخصی است که شخصیت چهار امام (ع) را درک می کند و وقایع بزرگی از جمله وقایع کربلا در آن دوران اتفاق می افتد. هر چند پرداختن به عاشورا به عنوان موضوعی مستقل کار بسیار سختی است اما شاید به عنوان حاشیه در کاری که قبل و بعد آن را در بر می گیرد ، مفید باشد.

وی افزود: ما در این مجموعه در پی آن بودیم که شخصیتی محوری و همچنین وقایع تاریخی را که در زمان این شخصیت به وقوع می پیوندد برای مخاطب بازگو کنیم.

میرباقری گفت: هنر نمایش اقتضاء می کرد که این قصه را حول یک شخصیت بنا کنیم اما از عمده حوادث تاریخی زمان مختار غافل نبودیم.

وی اضافه کرد : در این مجموعه توانستیم 50 دقیقه به موضوع حادثه عاشورا بپردازیم آن هم در سه مقطع مختلف از جمله داستان حضرت عباس (ع) ، سپس وهب و زهیر بن قین را دربر می گیرد و با توجه به ارتباط شخصیت مختار با حادثه کربلا تلاش کردیم که سری نیز به داستان قاتلین امام حسین (ع) بزنیم و خوشحالیم از اینکه مختارنامه به واقعه کربلا متبرک شد.

وی با بیان اینکه نگاه و کارکردن درباره حادثه عاشورا بسیار دشوار است گفت: واقعاً جرأت و جسارت می خواهد که درباره این موضوع مستقیما بشود اقدامی صورت داد.

میرباقری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مختارنامه چگونه مخاطب را در تعلیق نگه می دارید که درام مجموعه این کشش را ایجاد کند تا مخاطب مجموعه را دنبال کند

وی گفت: مشکلات مختارنامه نسبت به مجموعه امام علی (ع) کمتر بود و ما در مجموعه امام علی (ع) مشکلات بیانی فراوانی داشتیم اما این محدودیت ها در مختارنامه وجود نداشت و در ان منعی برای شخصیت محوری کار نداشتم به همین دلیل تعلیق ها خیلی قوی تر از مجموعه امام علی (ع) است.

کارگردان مجموعه تلویزیونی مختارنامه با بیان اینکه نگران آن تعلیق ها نیستم گفت: نگرانی من بیشتر به لایه هایی از کارم برمی گردد که بتواند خوب به بیننده منتقل شود.

وی افزود: در دوره مختار بافت جامعه شناختی و فرهنگی چند گانه بود که تحلیل و تفسیرهای متعددی از آن می شد و به اسم دین بر روی هم تیغ می کشیدند.

میرباقری گفت: یکی از اهداف من در این مجموعه پرداختن به تقابل دین با دین بود چرا که هر کس برای خود تفسیر و تأویل متفاوتی از دین قائل است البته ما یک باوری از دین داریم که آن باور اهل بیتی است.

وی گفت: مختارنامه بررسی دیدگاهها و بافت فرهنگی و اجتماعی و عقیدتی آن زمان است.

وی افزود: در آن زمان عراق وضعیت عجیب و غریبی داشت و اکنون هم دارد و سعی من بر این بوده تا نمادها و جریانهای فکری زمان مختار را نیز بررسی کنم.

میرباقری گفت: مختارنامه اثر پیچیده ای است و کار کوچکی نیست که بشود به سادگی از کنار آن گذشت.

وی ادامه داد: همزمان با مختار نهضت توابین را داریم که رهبر ان سلیمان بن صرد خزایی است که اولین دعوت نامه را برای امام حسین (ع) می فرستد ولی در نهضت توابین در درگیری با ابن زیاد کشته می شود و شکست می خورد.

کارگردان مجموعه تلویزیونی مختارنامه گفت: ما به ضرورت داستان گویی ناگزیر بودیم که شخصیتی از مختار بسازیم که نقاط ضعف و قوتی دارد و در طول یک روند دیدگاههای خود را اصلاح می کند اما مختار در واقع یک قهرمان است و آنچه ما ساختیم نشانه قهرمانی در آن مشهود است.

وی افزود: ما برای مختار در این مجموعه شخصیتی دراماتیک ساختیم که بیننده به آن علاقمند و تحولات زندگی و نقاط عطفش برای بیننده متأثرکننده باشد.

میرباقری با بیان اینکه در انتهای فیلم مخاطب احساس خوبی به مختار خواهد داشت گفت: مخاطب مختار را قهرمانی خواهد دید که در یک دوره پرتلاطم تاریخی زندگی می کرد که جریانهای فکری در آن حائز اهمیت و نوع نگاه و تأویل و تفسیر از مذهب و همچنین تقابل در مذهب نیز مهم است.

وی افزود: مضامین جامعه شناختی و روان شناختی دوره مختار به شناخت دوره ای که در آن زندگی می کنیم کمک می کند تا بتوانیم انتخاب بهتری داشته باشیم و این اهداف در طراحی مختارنامه مدنظر من بود.

میرباقری گفت: مخاطب احساس می کند که موضوع مختارنامه به درد امروزش می خورد تا بتواند حداقل اعوجاج هایی را که می تواند اصلاح کند.

وی با بیان اینکه پژوهش و ساخت این فیلم حدود 9 سال به طول انجامید گفت: بخش عظیمی از بازیگران سینما و تلویزیون در مختارنامه بازی می کنند.

میرباقری افزود: این مجموعه 60 هنرپیشه اصلی و بین 200 تا 300 هنرپیشه فرعی دارد و برای آن 2000 دقیقه کار نهایی در 40 قسمت 50 دقیقه ای شده است.

وی با اشاره به لوکیشن های متنوع با چند اقلیم از جنوب ،‌کویر ،‌کوهستان تا دکورهای وسیع و همچنین ساخت کعبه در احمدآباد گفت: با توجه به ابعاد سنگین و گسترده مختارنامه این مجموعه گران در نیامده است و این را می توان از تصاویر تشخیص داد.

کارگردان تلویزیونی مختارنامه گفت: سخت ترین پلان مختارنامه واقعه کربلا بود که من احساس کردم برای آن‌ آماده نیستم و دعا می کردم سکانسها عقب بیفتد و عقب هم افتاد اما یک جا خودش به سراغم آمد و احساس کردم دیگر وقتش است که باید به سراغ کربلا بروم.

وی اضافه کرد: مهمترین پلان واقعه کربلا زمانی است که حضرت ابوالفضل (ع) لب رودخانه علقمه می آید و من روی این تصویر 4 ساعت کار کردم چرا که برایم بسیار مهم بود که چقدر به آن روح حماسی نزدیک شده ام و این سخت ترین بخشهای کار بود.

میرباقری پلان نماز ظهر عاشورای امام حسین (ع) را نیز یکی از سخت ترین کارها دانست و گفت: اینکه بتوانیم این را به یک باور برسانیم تا بیننده آن شرایط را حس کند بسیار سخت و دشوار بود.

کارگردان مجموعه تلویزیونی مختارنامه با بیان اینکه شخصیتهای منفی در مجموعه مختارنامه اشخاص پخمه و بدرد نخور نیستند گفت: اینها شخصیتهایی زیرک، مدیر و مدبر هستند و تحلیل و فکر و برنامه دارند و این در همه ابعاد دشمن شناسی مهم است.

  نظرات ()
مطالب اخیر چالش سطل آب واقعی علوم انسانی اسلامی و رشته های مختلف ( حتما بخوانید در ادامه مطلب قبلی ) سود بالای بانک‎ها مشتریان را لاشخور می‎کند/ پول فاسد، قلب را فاسد می‌‎کند مقاومت، نه مذاکره! واکاوی نماد گرائی ساختمان کتابخانه ی مرکزی لس آنجلس تصاویر/99درصد علیه 1 درصد دانلود ویژه نامه جمعیت روزنامه ایران شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد تبیین مهمترین راهکارهای رفع مشکلات جهان ازسوی رییس جمهوری اسلامی ایران متن کامل سخنان دکتر احمدی نژاد در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد
کلمات کلیدی وبلاگ خبر (۱٥٧) عکس (۱٢٢) مقاله (۱٠٧) نقد (٧٤) سیاست (٥٢) فرهنگی سیاسی (٤٧) اندیشه (٤٦) تاریخی (٤٥) دانلود (۳٠) فرهنگی مذهبی (٢٦) فراماسونری، ایلومناتی، شیطان پرستی و (٢۳) غرب شناسی (٢٢) سینما و رسانه (٢۱) تحلیل سیاسی - اجتماعی سریال مختارنامه (۱۸) فرهنگی اجتماعی (۱٦) ائمه اطهار علیهم السلام (۱٢) غرب زدگی نوشته جلال آل احمد (۱٢) رهبر معظم انقلاب (۱٢) معارف اسلامی (۱۱) آخرالزمان (۱۱) عدالت خواهی (۱٠) اقتصادی (۱٠) اسلام (٩) علمی فرهنگی (۸) حکایات عبرت آموز (٧) هدفمند کردن یارانه ها (٧) مراجع و علما (٧) فرقه های انحرافی (٦) مستند (٦) طنز (٦) قانون اساسی کشورها (٥) دانلود سریال مختارنامه (٤) کاریکاتور (٤) حدیث (۳) سکولاریسم (۳) خلیج همیشه فارس (۳) جنگ سایبری (۳) کتاب عبور از فتنه (۳) دفاع و امنیت (۳) مدعیان روشنفکری (٢) لطیفه های آموزنده تاریخ (٢) هشت سال دفاع مقدس (٢) شهدای انقلاب اسلامی (٢) شیعه (٢) وهابیت (٢) معرفی کتاب (٢) امام خمینی (ره) (٢) بازی رایانه ای (۱) گفتگو (۱) مناظرات (۱) ماه مبارک رمضان (۱) قوانین (۱) مقالات سید شهیدان اهل قلم ( سید مرتضی آوینی ) (۱) مجموعه مستند فاز3 (۱) مهندس حاج سعید قاسمی (از سرداران دفاع مقدس و مدیر (۱) مستند سریالی ظهور (the arrivals) با زیرنویس فارسی (۱) معرفی وبلاگ و سایت (۱) اسناد لانه جاسوسی به زبان انگلیسی (۱) مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه (۱)
دوستان من پایگاه خبری تحلیلی ابصار نیوز وب سایت تخصصی مهدویت و فراماسونری وعده صادق پايگاه اطلاع رساني مؤسسه فرهنگي موعود بیداری اندیشه مرکز مطالعات خلیج فارس Persian Gulf Studies Center ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب