تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      در افق آینده (اقتصاد و معیشت - فرهنگ و معنویت - سیاست و حکومت)
روایت بی‌بی‌سی از دفاع مقدس و سانسور کمک‌های انگلیس به بعثی‌ها نویسنده: - چهارشنبه ٧ مهر ۱۳۸٩

آنچه که این روزها تحت عنوان مستند "سی سال پس از آغاز جنگ ایران و عراق" از شبکه بی‌بی‌سی فارسی پخش می‌شود چیزی نیست جز "یک روایت سیاسی انگلیسی" از هشت سال مقاومت ملت مسلمان ایران.

http://www.inn.ir/iran_media/image/2010/08/345040810_orig.jpg


به گزارش شبکه ایران، رسانه دولتی انگلیس از چند روز پیش از آغاز هفته دفاع مقدس با انتشار سلسله گزارش هایی با عنوان "سی سال پس از آغاز جنگ ایران و عراق"، کوشیده است تا یک روایت انگلیسی را از جنگ تحمیلی به مخاطبانش القا کند.

تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی همزمان که محورهایی همچون "تقدس‌زدایی"، "تقبیح مقاومت" و "قهرمان‌زدایی" را در گزارش های خود پیگیری می کند، تلاش کرده تا نقش دولت های غربی بویژه انگلیس را در این جنگ کمرنگ و حذف کند.

این رسانه که با بودجه وزارت خارجه انگلیس و چند ماهی پیش از آغاز فتنه 88 تاسیس شده، در هیچ یک از ده ها گزارشی که درباره دفاع مقدس منتشر کرده است، سخنی از کمک‌های کلان سیاسی، تبلیغاتی و نظامی دولت انگلیس و ده‌ها کشور اروپایی دیگر به عراق سخنی به میان نمی‌آورد.

این در حالی است که پشتیبانی های سیاسی، تبلیغاتی، اطلاعاتی و کمک های نظامی غرب از جمله انگلیس به دولت بعثی عراق در سرنوشت جنگ تاثیرگذار و منجر به شهادت هزاران نفر از ایرانیان شده است.

* کمک‌های انگلیس و همدستانش موتور جنگی عراق را روغن‌کاری می‌کرد

در دوران جنگ تحمیلی توان نظامی عراق، امر مبهمی نبود که ایران در ارزیابی‌های نظامی خود از آن غافل شده‌باشد؛ ولی توجه به یک امر مهم ضروری است و آن اینکه هم‌زمان با تحولاتی که با پیروزی‌های ایران در جبهه‌های جنگ حاصل شد (و بیشتر از خسارتی که ایران به ارتش عراق وارد کرد) نظام جهانی به تجهیز و تقویت عراق پرداخت.

به عنوان مثال، پس از آن که آشکار شد عراق توان پیشروی در خاک ایران را ندارد، فرانسه در بهمن‌ماه سال ۱۳۵۹ اقدام به فروش هواپیماهای میراژ به عراق کرد.

هم‌چنین پس از آن که توان نظامی ایران در طراحی عملیات خیبر مشخص شد، سلاح‌های شیمیایی در حد گسترده به عراق فروخته شد و برای فشار بیشتر بر ایران و تهدید جریان فروش نفت و محدود ساختن منابع ارزی ایران، فرانسه هواپیماهای سوپراتاندارد و موشک اگزوسه را به عراق فروخت.

این روند پس از عملیات بدر با فروش میگ ۲۵ و 23 از طرف شوروی ادامه یافت و پس از عملیات کربلای پنج، سلاح‌های شیمیایی با کیفیت بهتر هم‌چون سیانور به عراق داده شد. شوروی در جنگ تحمیلی حدود 280 فروند میگ و جنگنده سوخو را به عراق تحویل داد.

در سال ۱۳۶۶ نیز با ایجاد تغییراتی در برد موشک‌های اسکاد-بی، عراق توانست تهران و شهرهای دورتر را هدف قرار دهد.

در حقیقت، تحولات نظامی عراق از توان داخلی آن کشور ناشی نمی‌شد بلکه قدرت‌های بزرگ، اصلی‌ترین عامل در تجهیز و تقویت عراق بودند و این امری نبود که به آسانی قابل پیش‌بینی و مقابله باشد.

خدمات انگلیس به دولت خونریز بعث

دولت انگلیس یکی دیگر از کشورهایی بود که کمک‌های مالی و جنگ افزاری زیادی به دولت صدام کرد.

شروع جنگ عراق رونق ناگهانی را برای صنایع ابزارسازی انگلیس در پی داشت.

انگلیس به ارزش یک میلیون دلار تانک و دو میلیون دلار هواپیماهای هاوک به عراق تحویل داد.

براساس برآورد انجمن فن‌آوری ابزارهای ماشین انگلیس (MTAA)، فروش ابزارهای ماشینی این کشور به عراق از 9/2 میلیون دلار در 1987 میلادی (سال 1366 شمسی) به 5/31 میلیون دلار در سال 1988 میلادی (سال 1367 شمسی) افزایش یافت.

از سوی دیگر برخی از کارخانه‌های انگلیسی در پی فروش سلاح به عراق سودسرشاری به دست آوردند و حتی در سال 1988 میلادی (سال 1367 شمسی) فروش این اقلام به نیم میلیارد دلار رسید.

هم زمان انگلیسی‌ها دفتر خرید ایران در خیابان ویکتوریای لندن را از طریق سازمان اطلاعاتی M-15 کنترل کرده و اطلاعات آن را در اختیار عراق قرار می‌دادند.

* پناهگاه‌های امن انگلیسی در اختیار سربازان بعثی

احداث شبکه پناهگاه‌های پرهزینه زیرزمینی، بخش دیگری از تلاش‌های عراق بود که در ژوئن 1982 با تصمیم صدام و مشارکت مهندسان انگلیسی آغاز شد.

کالین گرافت، رییس فدراسیون مشاوران در مقاطعه‌کاران پناهگاه‌های هسته‌ایی انگلیس می‌گوید: "شرکت‌های انگلیسی طرح‌هایی ارایه کردند که به موجب آن برای 48 هزار سرباز، پناهگاه امن ساخته شد.

هر پناهگاه تونل پولادین داشت و می‌توانست تا 1200 نفر را در خود جای دهد. در هر پناهگاه پست‌های فرماندهی، محل بیماران،اتاق‌های ضدآلودگی،آشپزخانه، انبار غذاهای خشک، آب و قورخانه یعنی تمام ملزومات یک اقامت بلندمدت پیش‌بینی شده بود."

* تولیدات بمب‌های شیمیایی انگلیسی در پوشش کارخانه ساخت حشره‌کش

در اواخر سال 1976 میلادی هیأت عراقی به دو شرکت انگلیسی تولید صنایع شیمایی (ici) به نام‌های "بابکاک" و "ویلکاکس" مراجعه و درخواست دایرنمودن کارخانه تولید عوامل شیمیایی ولی با پوشش حشره‌کش‌های آمیتون، دمنون، پارااکسان و پارایتون را نمود که اطلاعات چگونگی توافقات و انجام تعهدات به دلیل محرمانه بودن پرونده بایگانی شده است.

در این بین مدعیان حقوق بشر و احترام به مبانی انسانی، امکانات ساخت و به کارگیری انواع عوامل سمی را در اختیار ارتش عراق قراردادند.

دولت‌های سلطه‌گر از جمله انگلیس در جنگ تحمیلی توانستند قدرت شیمیایی خود را در آزمایشگاهی انسانی به آزمون گذاشته و با مطالعات و درمان‌هایی که برروی مجروحان جنگ شیمیایی بویژه مجروحان شیمیایی ایرانی به انجام رساندند، پرونده های مطالعاتی خود و نیز راهکارهای نظامی کاربرد اینگونه تسلیحات را برای قدرت‌های نظامی تکمیل‌تر کنند.

* اعتراف یک روزنامه‌نگار انگلیسی در مورد وقایع بخشی از جنگ تحمیلی

در پایان برای نمونه، از صدها اعتراف روزنامه‌نگاران، شخصیت‌ها و محققین غربی در خصوص تعامل و همکاری‌های جهان غرب از جمله آمریکا در همکاری با عراق به نوشته "پلیپ هیرو" روزنامه‌نگار سرشناس هفته‌نامه آبزرور انگلیسی در روز 12 شهریورماه سال 1381 اشاره می‌کنیم.

هیرو در مقاله‌ای فاش کرد آمریکا در سال 1988 می‌دانست که بغداد از سلاح‌های شیمیایی علیه کردها استفاده می‌کند ولی 14 سال سکوت مصلحتی کرد و سرانجام در هنگامی که منافع غرب در کویت به خطر افتاد موضع‌گیری کرد.

وی همچنین به خاطرات سرهنگ "ریک فرانکونا" از آژانس امنیت دفاعی آمریکا استناد می‌کند و می‌نویسد: صدام از سال 1983 تا 1988 حدود یکصدهزار واحد از انواع سلاح‌های شیمیایی تولید کرد با آگاهی کامل رئیس‌جمهوری رونالد ریگان و آمریکا نه تنها مخالفت نکرد بلکه با ماهواره‌های جاسوسی و هواپیماهای تجسسی آواکس مستقر در عربستان اطلاعات محرمانه نظامی ایران را در اختیار عراق قرار می‌داد.

  نظرات ()
مطالب اخیر چالش سطل آب واقعی علوم انسانی اسلامی و رشته های مختلف ( حتما بخوانید در ادامه مطلب قبلی ) سود بالای بانک‎ها مشتریان را لاشخور می‎کند/ پول فاسد، قلب را فاسد می‌‎کند مقاومت، نه مذاکره! واکاوی نماد گرائی ساختمان کتابخانه ی مرکزی لس آنجلس تصاویر/99درصد علیه 1 درصد دانلود ویژه نامه جمعیت روزنامه ایران شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد تبیین مهمترین راهکارهای رفع مشکلات جهان ازسوی رییس جمهوری اسلامی ایران متن کامل سخنان دکتر احمدی نژاد در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد
کلمات کلیدی وبلاگ خبر (۱٥٧) عکس (۱٢٢) مقاله (۱٠٧) نقد (٧٤) سیاست (٥٢) فرهنگی سیاسی (٤٧) اندیشه (٤٦) تاریخی (٤٥) دانلود (۳٠) فرهنگی مذهبی (٢٦) فراماسونری، ایلومناتی، شیطان پرستی و (٢۳) غرب شناسی (٢٢) سینما و رسانه (٢۱) تحلیل سیاسی - اجتماعی سریال مختارنامه (۱۸) فرهنگی اجتماعی (۱٦) ائمه اطهار علیهم السلام (۱٢) غرب زدگی نوشته جلال آل احمد (۱٢) رهبر معظم انقلاب (۱٢) معارف اسلامی (۱۱) آخرالزمان (۱۱) عدالت خواهی (۱٠) اقتصادی (۱٠) اسلام (٩) علمی فرهنگی (۸) حکایات عبرت آموز (٧) هدفمند کردن یارانه ها (٧) مراجع و علما (٧) فرقه های انحرافی (٦) مستند (٦) طنز (٦) قانون اساسی کشورها (٥) دانلود سریال مختارنامه (٤) کاریکاتور (٤) حدیث (۳) سکولاریسم (۳) خلیج همیشه فارس (۳) جنگ سایبری (۳) کتاب عبور از فتنه (۳) دفاع و امنیت (۳) مدعیان روشنفکری (٢) لطیفه های آموزنده تاریخ (٢) هشت سال دفاع مقدس (٢) شهدای انقلاب اسلامی (٢) شیعه (٢) وهابیت (٢) معرفی کتاب (٢) امام خمینی (ره) (٢) بازی رایانه ای (۱) گفتگو (۱) مناظرات (۱) ماه مبارک رمضان (۱) قوانین (۱) مقالات سید شهیدان اهل قلم ( سید مرتضی آوینی ) (۱) مجموعه مستند فاز3 (۱) مهندس حاج سعید قاسمی (از سرداران دفاع مقدس و مدیر (۱) مستند سریالی ظهور (the arrivals) با زیرنویس فارسی (۱) معرفی وبلاگ و سایت (۱) اسناد لانه جاسوسی به زبان انگلیسی (۱) مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه (۱)
دوستان من پایگاه خبری تحلیلی ابصار نیوز وب سایت تخصصی مهدویت و فراماسونری وعده صادق پايگاه اطلاع رساني مؤسسه فرهنگي موعود بیداری اندیشه مرکز مطالعات خلیج فارس Persian Gulf Studies Center ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب