تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      در افق آینده (اقتصاد و معیشت - فرهنگ و معنویت - سیاست و حکومت)
سینمای آخرالزمانی هالیوود از ژانر ترس،جادو برای فروش بیشتربهره میگیرد نویسنده: - یکشنبه ٤ مهر ۱۳۸٩

سینمای هالیوود برای نابودسازی اسطوره‌های آخرالزمانی ادیان حق و باطل را درهم می‌آمیزد و در برخی از نقاط حساس داستان باطل را...


سینمای آخرالزمان یا همان ژانر سینمایی فرجام‌نگر یکی از سوژه‌های پرمخاطب سینمای جهان است که اغلب با یکی از چهار رویکرد آخرالزمان طبیعی، آخرالزمان ماشینی، آخرالزمان تخیلی و آخرالزمان اسطوره‌ای بر روی پرده نقره‌ای سینماها ظاهر می‌شود.

آخرالزمان طبیعی سوژه‌ای است که در آن یک پدیده طبیعی و یا محصول تداخل بشر در طبیعت به صورت یک تهدید علیه بشریت ظاهر و در نهایت باعث نابودی جهان می‌شود. آرماگدون، گودزیلا و پارک ژوراسیک از جمله فیلم‌های شاخص این دسته است.

در آخرالزمان ماشینیزم یا فناوری، انسان در میان کامپیوترها و تکنولوژی‌هایی که خود ساخته است، محصور می‌شود، محصولی تکنولوژیک برای شکل دادن به آینده بشر تولید می‌شود و عنان آن از کف انسان خارج می‌ شود. منجی در این نوع سوژه سینمایی، انسانی است که علم و اخلاق را درهم آمیخته و با شهامت خود با آنتوگونیست تکنولوژیک درگیر شده و غالب می‌شود، فارنهارت 451، ماتریکس و ترمیناتور 2 از این دسته‌اند.

فیلم‌های مطرحی همچون بیگانه، جنگ ستارگان و عنصر پنجم، نمونه‌هایی از سینمای آخرالزمان تخیلی است که در آن اغلب موجوداتی غیرزمینی با بشریت به جدال برخاسته و در نهایت موجب نابودی بشر می‌شوند.

اثرگذارترین سینمای آخرالزمان بعد اسطوره‌ای آن است که به تبع آن همواره با نقد اندیشه‌ورزان ادیان مختلف همراه بوده است.

آنچه همواره در سینمای آخرالزمانی اسطوره‌ای دیده می‌شود نبرد تقدیری، پیشگویی‌ و رمزگشایی است و البته تمامی این فیلم‌ها پایان خوش دارند و هرگز به تراژدی ختم نمی‌شوند.

رسالت رمزگشایی در این نوع سینما همواره بر عهده منجی است. این منجی در (ارباب حلقه‌ها) یک کودک است، او گاهی شانس دارد مثل آرتور در (شمشیر در سنگ) و یا چون اسپاردرمن نمی‌خواهد منجی باشد اما تقدیر او چنین است.

زمان و مکان در سینمای آخرالزمان، خطی نیست و شکل سینوسی دارد. در این سینما موضوع در دوره‌ای شکل می‌گیرد، در دوره‌ای دیگر احیا می‌شود و در دوره پایانی به سرانجام می‌رسد.

اسطوره‌ها از ریشه‌ها شکل می‌گیرند، ریشه‌های فکری و فرهنگی که طی گذران قرون متمادی، می‌بالند و اسطوره‌های خود را ترسیم می‌کنند و این آینده از چنان ریشه‌های محکم فکری نزج می‌گیرند که گویی همین امروز رقم خورده است.

در این میان برخی خورده‌ فرهنگ‌های نوپای غربی که داعیه جهانی نیز دارند می‌کوشند تا با عرضه اندام در عرصه سیمرغ اسطوره‌های بدلی خود را جهانی کنند و در همین راستا در پناه هالیوود بر پرده سینماها ظاهر می‌شوند.

سینمای هالیوود برای نابودسازی اسطوره‌های آخرالزمانی ادیان حق و باطل را درهم می‌آمیزد و در برخی از نقاط حساس داستان باطل را توجیه می‌کند. هالیوود به وضوح و یا در درون‌مایه فیلم‌های خود جنگ میان ادیان را پیشگویی می‌کند و به ویژه جنگ آخرالزمان را در امتداد جنگ‌های صلیبی مواجه با اسلام می‌داند.

در این‌گونه فیلم‌ها نبوغ بشری، تهدیدات آخرالزمانی را خنثی می‌کند، عناصر الهی کم‌رنگ و سپس نابود می‌شوند و وابستگی به منجی شکل می‌گیرد ولی در نهایت، مذهب تسلیم علم و دانش می‌شود.

این در حالی است که اندیشه اسلامی‌ای که شاکله مهدویت را ترسیم می‌کند، آخرالزمان را شامل سه عصر می‌داند که در عصر اول با عنوان عصر عسرت، فتنه‌ها به اوج می‌رسند؛ در عصر دوم که عصر ظهور است منجی می‌آید و مبارزه با باطل به اوج خود می‌رسد و در عصر سوم یعنی عصر طلایی بشر به غایت سعادت و توسعه مادی و معنوی خود می‌رسد.

اندیشه اسلامی قایل به رجعت است که در آن حضرت عیسی (ع) با پیروان خود به یاری منجی برمی‌خیزند و این همراهی سازنده با شبهات هالیوودی در زمینه جنگ آخرالزمانی غرب با شرق و اسلام در تضاد است.

پشت پرده سینمای آخرالزمانی هالیوود یک بنگاه سرمایه‌داری است که از ژانر ترس، جادو، امید و آزادی در قالب موضوع آخرالزمان به فروش بیشتر دست می‌یازد البته هدف دوم سیاست‌مداران این عرصه ترویج مسیحیت منحرف است و در وهله سوم توجیه سیاست‌های نظامی دولت آمریکا و القای این تصور که جهانی‌سازی در پناه قدرت مطلق نظامی ایالات متحده، منطقی‌ترین راهبرد برای رهایی از آسیب‌هایی است که بشر در آخرالزمان با آن مواجه خواهد شد.

  نظرات ()
مطالب اخیر چالش سطل آب واقعی علوم انسانی اسلامی و رشته های مختلف ( حتما بخوانید در ادامه مطلب قبلی ) سود بالای بانک‎ها مشتریان را لاشخور می‎کند/ پول فاسد، قلب را فاسد می‌‎کند مقاومت، نه مذاکره! واکاوی نماد گرائی ساختمان کتابخانه ی مرکزی لس آنجلس تصاویر/99درصد علیه 1 درصد دانلود ویژه نامه جمعیت روزنامه ایران شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد تبیین مهمترین راهکارهای رفع مشکلات جهان ازسوی رییس جمهوری اسلامی ایران متن کامل سخنان دکتر احمدی نژاد در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد
کلمات کلیدی وبلاگ خبر (۱٥٧) عکس (۱٢٢) مقاله (۱٠٧) نقد (٧٤) سیاست (٥٢) فرهنگی سیاسی (٤٧) اندیشه (٤٦) تاریخی (٤٥) دانلود (۳٠) فرهنگی مذهبی (٢٦) فراماسونری، ایلومناتی، شیطان پرستی و (٢۳) غرب شناسی (٢٢) سینما و رسانه (٢۱) تحلیل سیاسی - اجتماعی سریال مختارنامه (۱۸) فرهنگی اجتماعی (۱٦) ائمه اطهار علیهم السلام (۱٢) غرب زدگی نوشته جلال آل احمد (۱٢) رهبر معظم انقلاب (۱٢) معارف اسلامی (۱۱) آخرالزمان (۱۱) عدالت خواهی (۱٠) اقتصادی (۱٠) اسلام (٩) علمی فرهنگی (۸) حکایات عبرت آموز (٧) هدفمند کردن یارانه ها (٧) مراجع و علما (٧) فرقه های انحرافی (٦) مستند (٦) طنز (٦) قانون اساسی کشورها (٥) دانلود سریال مختارنامه (٤) کاریکاتور (٤) حدیث (۳) سکولاریسم (۳) خلیج همیشه فارس (۳) جنگ سایبری (۳) کتاب عبور از فتنه (۳) دفاع و امنیت (۳) مدعیان روشنفکری (٢) لطیفه های آموزنده تاریخ (٢) هشت سال دفاع مقدس (٢) شهدای انقلاب اسلامی (٢) شیعه (٢) وهابیت (٢) معرفی کتاب (٢) امام خمینی (ره) (٢) بازی رایانه ای (۱) گفتگو (۱) مناظرات (۱) ماه مبارک رمضان (۱) قوانین (۱) مقالات سید شهیدان اهل قلم ( سید مرتضی آوینی ) (۱) مجموعه مستند فاز3 (۱) مهندس حاج سعید قاسمی (از سرداران دفاع مقدس و مدیر (۱) مستند سریالی ظهور (the arrivals) با زیرنویس فارسی (۱) معرفی وبلاگ و سایت (۱) اسناد لانه جاسوسی به زبان انگلیسی (۱) مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه (۱)
دوستان من پایگاه خبری تحلیلی ابصار نیوز وب سایت تخصصی مهدویت و فراماسونری وعده صادق پايگاه اطلاع رساني مؤسسه فرهنگي موعود بیداری اندیشه مرکز مطالعات خلیج فارس Persian Gulf Studies Center ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب