تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      در افق آینده (اقتصاد و معیشت - فرهنگ و معنویت - سیاست و حکومت)
باراک اوباما: هیچ‌ تضمینی برای تاثیر تحریم‌ها بر ایران وجود ندارد نویسنده: - یکشنبه ٤ مهر ۱۳۸٩

به گزارش فارس، "باراک اوباما " در مصاحبه با شبکه "بی‌بی‌سی " فارسی در واکنش به اظهارات "محمود احمدی‌نژاد مبنی بر نقش آمریکا در حملات 11سپتامبر در حالی که از اظهارات وی خشمگین به نظر می‌رسید، سخنان رئیس جمهور کشورمان را "نفرت‌انگیز " و "غیرقابل توجیه " قلمداد کرد.


دکتر محمود احمدی‌نژاد در سخنرانی برای مجمع عمومی سازمان ملل که روز پنجشنبه هفته گذشته در رابطه با حملات یازده سپتامبر صورت گرفت، اعلام کرد: برخی بخش‌ها در داخل دولت آمریکا این حملات را با هدف معکوس کردن روند نزولی اقتصاد آمریکا، افزایش نفوذ این کشور در خاورمیانه و نیز نجات رژیم صهیونیستی سازماندهی کرده‌اند.
رئیس‌جمهور ایران همچنین گفت که بیشتر مردم آمریکا و نیز ملت‌ها و سیاستمداران سراسر جهان با این دیدگاه موافقند. وی در مجمع عمومی سازمان ملل از این سازمان خواست که یک گروه حقیقت یاب مستقل برای بررسی رویدادهای یازده سپتامبر سال 2001 میلادی تشکیل دهد.
رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در خصوص وعده استفاده از دیپلماسی در مقابل ایران و عدم تمایل به تهدید در توجیه وعده‌های دروغین خود مدعی شد: ایران نتوانسته است جامعه بین‌المللی را متقاعد کند که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز دارد.
این ادعای وی در حالی مطرح شد که بارها ایران صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را اثبات کرد و "یوکیا آمانو " مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در آخرین گزارش خود تأکید کرد که هیچ‌گونه سند و مدرکی مبنی بر انحراف هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا که تاکنون علیرغم تمایل ایران به گفت‌وگو به نوعی تلاش کرده است تا از این گفت‌وگوها طفره رود اعلام کرد: به اعتقاد من باید به آنچه امسال انجام داده‌ایم نگاه کنیم. در آنچه اتفاق افتاده تناقضی نیست. آنچه که من همواره گفته‌ام این است که ما می‌خواهیم با دستانی باز با دولت و مردم ایران گفت‌وگو کنیم زیرا معتقدیم هیچ چیز اجتناب ناپذیری وجود ندارد که ایران و آمریکا را دشمن یکدیگر کند. بخشی از تاریخ روابط هست که تلخ است. اما می توان با تکیه بر تفاهم دوجانبه و احترام دو طرفه از آن عبور کرد. و ما مایل هستیم مردم ایران در نهایت موفق شوند.
وی ادعاهای خود را علیه موضوع صلح آمیز هسته‌ای ایران تکرار کرد و افزود که دولت ایران در مسیر هسته‌ای خود مسئولانه رفتار نمی‌کند و اگر رفتاری مسئولانه داشته باشد از آن استقبال می‌کنیم و در این شرایط می‌توانند برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای تحت معاهده "ان‌پی‌تی " حفظ کنند.
اظهارات وی در حالی است که ایران یکی از اعضای پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای است و فعالیت‌های هسته‌ای کاملا صلح‌آمیز دارد اما رژیم صهیونیستی که دارای زرادخانه‌های هسته‌ای بسیار زیادی است، حاضر به پیوستن به معاهده "ان‌پی‌تی " نیست و آمریکا نیز هیچ‌گونه اعتراضی به برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی ندارد.
اوباما برای آنکه خود را مدافع حقوق مردم ایران جلوه دهد، گفت: این طور نیست که ما خواسته باشیم ایرانی‌ها را مجازات کنیم. بلکه به نظر من، مسئله در نهایت این است که دولت ایران با بیشتر منزوی کردن این کشور، به منافع مردم خود خیانت می‌کند.
رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص تحریم‌های تحمیل شده بر ایران گفت که هیچ‌گونه تضمینی وجود ندارد که این تحریم‌ها بتواند تأثیری در رویکرد ایران داشته باشد و اعلام کرد: دولت ایران نشان داده است که در برابر رعایت هنجارهای اولیه بین المللی خیلی مقاومت می کند، همین طور در برابر تمایل به شرکت در مذاکرات جدی درباره یک برنامه اتمی که در منطقه و جهان، ترس و بی اعتمادی زیادی ایجاد کرده است.
وی با هدف شکاف و اختلاف افکنی بین ملت و نظام با این ادعا که این تحریم‌ها با نیت مورد هدف قرار دادن دولت ایران تحمیل شده است، در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی که مردم ایران نیز متحمل لطمات بسیار می‌شوند، گفت: هدف این تحریم‌ها، دولت ایران است که امیدوارم مسئولان این دولت به مرور زمان با خود بیندیشد و به این نتیجه برسد که این مسیر بهترین مسیر برای مردم نیست. این بهترین مسیر برای ایران نیست. کشوری که ریشه در تمدنی باورنکردنی دارد. کشوری که میزان سواد آموختگی در آن از خیلی کشورهای دنیا بالاتر است. ایران اگر درهای خود را به تبادل و تجارت با بقیه کشورهای باز کند، قابلیت نهفته فوق العاده ای برای نایل شدن به موفقت اقتصادی دارد. اما، برای اینکه چنین بکند، به اعتقاد من دولت ایران باید مسیر متفاوتی از آنچه اخیرا پیش گرفته، انتخاب کند.
رئیس‌جمهوری آمریکا در شرایطی مدعی شده است که ایران در مسیر اشتباهی گام برداشته است که آمریکا همواره بدون آنکه در جهت استفاده از دیپلماسی برای پیشبرد مسئله هسته‌ای ایران گام بردارد، به دنبال جلب حمایت‌های بین‌المللی برای دشمنی با ایران بوده است اما اوباما مدعی شد که آمریکا همواره به دنبال استفاده از روش‌های دیپلماتیک برای رفع مسئله هسته‌ای ایران بوده است.
اوباما در خصوص اقدام نظامی علیه ایران در اظهاراتی متناقض اعلام کرد که به حل و فصل دیپلماتیک امور تمایل دارد و تصریح کرد: ما واضح و روشن اعلام کردیم که دولت ایران و مردم ایران حق بهره‌مندی از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای و انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را دارند. این حقی است که همه اعضای پیمان منع جامع گسترش تسلیحات هسته ای دارند.
وی افزود که دولت ایران بارها تصریح کرده است که تمایلی به ساخت سلاح‌های هسته‌ای ندارد و بنابراین باید بر اساس یک ساز و کاری وجود داشته باشد که نشان دهند که واقعا تمایلی به این موضوع ندارند و در صورتی که ایران چنین گام سازنده‌ای را بردارد و به طور جدی وارد مذاکره شود نه نتها مسئله اقدام نظامی علیه ایران رفع می‌شود بلکه تحریم‌ها نیز لغو خواهد شد.
اوباما در شرایطی این اظهارات متناقض را ابراز کرده است که ایران بارها در ارتباط با برگزاری گفت‌وگوها در زمینه برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده و تمامی همکاری‌های لازم به منظور اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را نشان داده است و در یکی از این مورد از همکاری‌ها بیانیه سه جانبه‌ای را با برزیل و ترکیه به امضا درآورد تا بخشی از اورانیوم غنی شده خود را در قبال دریافت میله‌های سوختی مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران به خاک ترکیه ارسال کند اما آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران را به شورای امنیت فرستاد و تحریم‌های جدیدی علیه ایران به تصویب رسید.
اوباما در حالی است که بسیاری از کشورها از جمله ترکیه و برزیل و دیگر کشورهای سراسر جهان بارها اعلام کرده‌اند که حاضر نیستند روابط تجاری خود با ایران را قطع کنند و قطع تجارت با ایران را به ضرر خود اعلام کرده‌اند، مدعی شد که آمریکا در ارتباط با موضوع هسته‌ای ایران یکجانبه عمل نمی‌کند و کشورهای دیگر نیز تمایلی به تجارت با ایران ندارند اما این در شرایطی است که آمریکا با فرستادن نمایندگان خود به کشورهای سراسر دنیا، از آنها درخواست کرده است که علیه ایران متحد شوند.
رئیس جمهور آمریکا از کشورهایی چون ژاپن و سئول در این زمینه یاد کرد که آمریکا با فرستادن نمایندگان خود به این کشورها رسماً از آنها تقاضا کرد که علیه ایران اقدامات یکجانبه اتخاذ کنند.
وی گفت: ببینید، کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی، چین و روسیه که همگی با ایران معاملات تجاری دارند تصمیم گرفتند با وجود هزینه سنگینی که تحریم ها علیه ایران برای آنها دارد، از آنها تبعیت کنند. دلیل این تصمیم آنها این نیست که ما به آنها فشار می‌آوریم، بلکه به این علت است که آنها هم می‌دانند در صورتی‌که ایران در پی دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای باشد، خطر بی‌ثباتی و مسابقه تسلیحاتی بالقوه در منطقه وجود خواهد داشت و این مساله می‌تواند برای همه خطرناک باشد.
اوباما در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی و احتمال حمله این رژیم به ایران، گفت که تمایلی ندارد که چنین فرضیه‌ای را در نظر بگیرد اما رژیم صهیونیستی حق دارد زمانی‌که احمدی‌نژاد می‌گوید که این رژیم باید از روزگار محو شود، نگران شود و این مسئله چهره ایران را در جامعه بین‌الملل تخریب می‌کند و بهتر است که ایران در جامعه‌ بین‌المللی مسئولانه‌تر عمل کند.
وی مدعی شد: من این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کردم و در آنجا گفتم که نه تنها برای دولت من، بلکه فکر می‌کنم برای همه آمریکا این چیزها ارزش دارد: حقوق بشر، آزادی‌های اساسی، آزادی بیان، آزادی مطبوعات، آزادی تجمعات، آزادی انتخاب حکومت و رهایی از هراس و سوءرفتار حکومت. این ارزش ها، محور سیاست خارجی ماست. این در مورد همه جهان صدق می کند و مسلماً شامل ایران هم می‌شود.
اوباما در مصاحبه خود در حالی منادی حقوق بشر و دفاع از آزادی بیان شده که که در جدیدترین مورد از نقض حقوق بشر در آمریکا یک زن عقب‌مانده ذهنی به اتهام کشتن همسر خود با تزریق مواد سمی کشنده اعدام شد و آمریکا بدون توجه به واکنش‌های بین المللی این زن را که از مشکل ذهنی و جسمی رنج می‌برده است را اعدام کرد.
اوباما بار دیگر از جریان فتنه در ایران حمایت کرد و گفت: فکر می‌کنم که همه ما تحت تاثیر شجاعت و امیدی قرار گرفتیم که مردم ایران پس از انتخابات در ایران از خود نشان دادند، می‌دانید ما علاقه‌ای نداریم که در امور مردمی که خود حکومت‌شان را انتخاب می‌کنند دخالت کنیم، اما وقتی ببینیم که حکومت‌ها مردم خودشان را سرکوب و با آنها بدرفتاری می کنند، صریحا اعتراض می‌کنیم.
وی که خود را مدعی حقوق بشر می‌دانست با دخالتی مجدد در امور داخلی ایران و انتخابات این کشور اعلام کرد: ما در کنار کسانی که می‌خواهند حرفشان شنیده شود می ایستیم، کنار کسانی که در یک دموکراسی که شأن انسانی آنها را به رسمیت می‌شناسد، مشارکت کنند.

  نظرات ()
مطالب اخیر چالش سطل آب واقعی علوم انسانی اسلامی و رشته های مختلف ( حتما بخوانید در ادامه مطلب قبلی ) سود بالای بانک‎ها مشتریان را لاشخور می‎کند/ پول فاسد، قلب را فاسد می‌‎کند مقاومت، نه مذاکره! واکاوی نماد گرائی ساختمان کتابخانه ی مرکزی لس آنجلس تصاویر/99درصد علیه 1 درصد دانلود ویژه نامه جمعیت روزنامه ایران شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد تبیین مهمترین راهکارهای رفع مشکلات جهان ازسوی رییس جمهوری اسلامی ایران متن کامل سخنان دکتر احمدی نژاد در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد
کلمات کلیدی وبلاگ خبر (۱٥٧) عکس (۱٢٢) مقاله (۱٠٧) نقد (٧٤) سیاست (٥٢) فرهنگی سیاسی (٤٧) اندیشه (٤٦) تاریخی (٤٥) دانلود (۳٠) فرهنگی مذهبی (٢٦) فراماسونری، ایلومناتی، شیطان پرستی و (٢۳) غرب شناسی (٢٢) سینما و رسانه (٢۱) تحلیل سیاسی - اجتماعی سریال مختارنامه (۱۸) فرهنگی اجتماعی (۱٦) ائمه اطهار علیهم السلام (۱٢) غرب زدگی نوشته جلال آل احمد (۱٢) رهبر معظم انقلاب (۱٢) معارف اسلامی (۱۱) آخرالزمان (۱۱) عدالت خواهی (۱٠) اقتصادی (۱٠) اسلام (٩) علمی فرهنگی (۸) حکایات عبرت آموز (٧) هدفمند کردن یارانه ها (٧) مراجع و علما (٧) فرقه های انحرافی (٦) مستند (٦) طنز (٦) قانون اساسی کشورها (٥) دانلود سریال مختارنامه (٤) کاریکاتور (٤) حدیث (۳) سکولاریسم (۳) خلیج همیشه فارس (۳) جنگ سایبری (۳) کتاب عبور از فتنه (۳) دفاع و امنیت (۳) مدعیان روشنفکری (٢) لطیفه های آموزنده تاریخ (٢) هشت سال دفاع مقدس (٢) شهدای انقلاب اسلامی (٢) شیعه (٢) وهابیت (٢) معرفی کتاب (٢) امام خمینی (ره) (٢) بازی رایانه ای (۱) گفتگو (۱) مناظرات (۱) ماه مبارک رمضان (۱) قوانین (۱) مقالات سید شهیدان اهل قلم ( سید مرتضی آوینی ) (۱) مجموعه مستند فاز3 (۱) مهندس حاج سعید قاسمی (از سرداران دفاع مقدس و مدیر (۱) مستند سریالی ظهور (the arrivals) با زیرنویس فارسی (۱) معرفی وبلاگ و سایت (۱) اسناد لانه جاسوسی به زبان انگلیسی (۱) مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه (۱)
دوستان من پایگاه خبری تحلیلی ابصار نیوز وب سایت تخصصی مهدویت و فراماسونری وعده صادق پايگاه اطلاع رساني مؤسسه فرهنگي موعود بیداری اندیشه مرکز مطالعات خلیج فارس Persian Gulf Studies Center ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب