تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      در افق آینده (اقتصاد و معیشت - فرهنگ و معنویت - سیاست و حکومت)
ویروسی که می‌خواهد نیروگاه اتمی بوشهر را از کار بیندازد! نویسنده: - شنبه ۳ مهر ۱۳۸٩

در این گزارش به نقل از متخصصان امنیت رایانه در آمریکا در توصیف این کرم اینترنتی می نویسد که استاکس نت یک موشک سایبری با قدرت تخریب و با دقت بسیار بالاست که اوایل سال گذشته شلیک شد تا به جستجو به قصد تخریب یک هدف واقعی بسیار مهم بپردازد.


از ماه های گذشته و تقریبا از اواسط اردیبهشت ماه سال جری برخی رسانه های داخلی و خارجی با اشاره به ورود یک کرم ( یا ویروس) کامپیوتری به سیستم های کامپیوتری – صنعتی ایران و برخی کشورهای دیگر ، از آلوده شدن هزاران دستگاه کامپیوتری به این ویروس جدید خبر دادند .

به گزارش عصر ایران این ویروس که " استاکس نت =  Stuxnet " نام دارد کم کم در خبرها و گزارش ها از یک ویروس عادی و معمولی فراتر رفت و در خبرها از آن به عنوان یک نرم افزار جاسوسی و یا یک جنگ افزار سایبری برای از فعالیت انداختن و دست کم مختل کردن برنامه اتمی ایران تغییر جهت داد .

  آمارهای تقریبی ارایه شده نشان می دهد که قریب به 60 درصد از موارد آلودگی گزارش شده از این ویروس در جهان مربوط به ایران می باشد  و بین 15 تا 30 هزار " آی پی " ایرانی توسط این ویروس آلوده شده اند و این مساله نشان می دهد که این ویروس احتمالا به هدف تاثیر گذاری و یا تخریب سیستم های کامپیوتری – صنعتی ایران طراحی و ساخته شده است .

در ژوئن سال جاری میلادی  شرکت زیمنس آلمان اعلام کرد  که این کرم، برنامه سیستم‌های کنترل صنعتی زیمنس به نام اسکادا را هدف قرار داده است که هدف آن سامانه‌های هدایتگر تأسیسات صنعتی با سیستم عامل ویندوز است. اسکادا در کارخانه های تولیدی، نیروگاه‌های برق ، تصفیه‌خانه‌های آب، صنایع نفت و گاز و برخی از آزمایشگاه های پیشرفته استفاده می شود.

استاکس نت چگونه کار می کند ؟

با وجودی که این کرم به کامپیوترهای شخصی نیز وارد شده  و تکثیر می شود  اما فعالیت اصلی این کرم  در سیستم های صنعتی است و ظاهرا این کرم به گونه ای برنامه نویسی شده که در سیستم های صنعتی فعال شده و احتمالا به انتقال اطلاعات و مختل کردن سیستم می پردازد .

استاکس نت پس از رسیدن به این سیستم‌ها، شروع به جمع آوری اطلاعات محصولات آن کارخانه، روند تولید و حتی اطلاعات ذخیره موجود در سیستم می کند. سپس از طریق اتصال به اینترنت اطلاعات را به مقصد نامعلومی ارسال می کند.

 این کرم جاسوس توانایی انتقال از طریق یو اس پی به کامپیوتر را دارد و بعد از ورود به اولین کامپیوتر می تواند به صورت خزنده از طریق هر شبکه ای از جمله اینترنت به کامپیوترهای دیگر وارد شود.

برخی گزارش های رسانه های غربی حاکی است که  این ویروس ازطریق پیمانکار روسی به سیستم های کامپیوتری نیروگاه اتمی  بوشهر رسیده است .  حدود یک سال پیش سایت اینترنتی پیمانکارنیروگاه اتمی بوشهر - که شرکت روسی "اتم استروی اکسپورت " است -  هک شده بود و تمام صفحات و پرونده های موجود در آن  توسط این ویروس آلوده شده یا اطلاعات موجود در آن مورد سرقت قرار گرفته یا از دسترس خارج شده بودند . 

نشریه " پی سی ورلد " که یک نشریه تخصصی درباره جهان کامپیوتر است در گزارشی درباره این کرم رایانه ای می نویسد که استاکس نت حدود یک سال است که وارد چرخه اینترنتی خود شده است – یعنی همزمان با آلوده شدن سیستم های کامپیوتری شرکت روسی پیمانکار نیروگاه اتمی بوشهر –  اما به نوشته این نشریه  اولین بار در ماه ژوئیه ( تیر ماه 1389) این کرم رسما   توسط یک موسسه امنیتی در بلاروس کشف شد و نام آن در رسانه ها منتشر شد .

این گزارش می افزاید : کارشناسانی  که استاکس نت را مطالعه کرده اند بر این باورند  که این کرم اینترنتی  توسط یک مهاجم بسیار پیشرفته و پرتوان و احتمالا توسط یک دولت و برای تخریب هدفی بسیار بزرگ طراحی شده است . در این گزارش گمانه ای که مطرح شده این است که به احتمال فراوان این کرم اینترنتی برای مختل کردن فعالیت های نیروگاه اتمی بوشهر و جلوگیری از راه اندازی آن طراحی و به مورد اجرا در آمده است . 

روزنامه " کریستین ساینس مانیتور " آمریکا نیز در 23 سپتامبر سال جاری  با انتشار گزارشی در این باره  از ویروس  استاکس نت به عنوان اولین سلاح‌ فوق پیشرفته سایبری  نام می برد که با هدف تخریب فعالیتهای نیروگاه بوشهر طراحی شده است .

 در این گزارش به نقل از متخصصان امنیت رایانه در آمریکا در توصیف این کرم اینترنتی  می نویسد که استاکس نت یک موشک سایبری با قدرت تخریب   و با دقت بسیار بالاست که اوایل سال گذشته شلیک شد تا به جستجو به قصد تخریب یک هدف واقعی بسیار مهم بپردازد.

 
نشست مدیران ارشد وزارت صنایع درباره ویروس‌های جاسوسی

در همین حال چندی پیش نشست بررسی ویروس های صنعتی با تمرکز بر جاسوس افزار صنعتی stuxnet و راه‌های پیشگیری، ‌پاکسازی وایمن سازی سیستم های صنعتی آسیب پذیر از حملات امنیتی با حضور معاونان، ‌مشاوران و مدیران کل وزارت صنایع و معادن برگزار شد.

محمود لیائی، دبیر شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع ومعادن در این نشست اعلام کرد: با توجه به کینه‌توزی‌های برخی کشورها و دشمنان، مسئولان باید بیش از پیش در زمینه امنیت فضای سایبری در بخش های مختلف از جمله بخش صنعت و معدن کشور اهتمام ورزند.

وی با یادآوری این نکته که اخیراً جاسوس افزار stuxnet توانسته است به سامانه های صنعتی کشورهای مختلف نفوذ کند، گفت: دراین راستا برای آشنایی بیشتر مسئولان وزارتخانه، کارگروه مبارزه با جاسوس افزار فوق در وزارت صنایع ومعادن تشکیل شد.

به گفته وی،‌ علاوه بر اعمال تحریم ها و فشارهای کشورهای غربی به کشورمان هم اکنون باید در زمینه حملات از طریق فضای مجازی نیز هوشیار بود چرا که دستیابی و سرقت اطلاعات صنعتی می‌تواند اطلاعات لازم را به بیگانگان برای شناسایی اطلاعات خطوط تولید داخلی در اختیار آنها قرار دهد.

تشکیل کارگروه ویژه مبارزه

معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن نیز انتشار ویروس استاکنت‌ در سیستم‌های صنعتی کشور را منشا رقابت اقتصادی و یا سیاسی می‌داند و معتقد است: ‌با توجه به اهمیت موضوع، وزارت صنایع اقدام به تشکیل کارگروهی کرد که هم اکنون در حال پایش و شناسایی آی.دی‌های آلوده است.

محسن حاتم درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با ویروس استاکنت می‌گوید: این ویروس در طی هشت ماه گذشته به رایانه‌های کشور حمله کرده و مقصد نهایی این ویروس حمله کننده، رایانه‌های صنعتی ایران است. لذا با این‌که آنتی‌ویروس خارجی آن عرضه شده است، طراحی آنتی‌ویروس داخلی برای مقابله با آن در کارگروه ویژه پیگیری می‌شود.

البته حاتم، ‌آلودگی 60 درصدی رایانه‌‌های صنعتی کشور به این ویروس را نادرست می‌داند.

کارشناسان معتقدند بستر آی.تی (فناوری اطلاعات) در کشور بگونه‌ای است که امکان این تهدید‌های رایانه‌ای را فراهم کرده است.

گفتنی است این کرم به دنبال سیستم‌های مدیریت زیمنس با نام SCADA می‌گردد که در سیستم‌های صنعتی بزرگ استفاده می‌شود و بعد اطلاعات محرمانه صنعتی را از طریق اینترنت منتقل می‌کند. کار نرم‌افزار SCADA کنترل تجهیزات انرژی، حمل و نقل و بقیه سیستم‌های حیاتی صعنتی است.

  نظرات ()
مطالب اخیر چالش سطل آب واقعی علوم انسانی اسلامی و رشته های مختلف ( حتما بخوانید در ادامه مطلب قبلی ) سود بالای بانک‎ها مشتریان را لاشخور می‎کند/ پول فاسد، قلب را فاسد می‌‎کند مقاومت، نه مذاکره! واکاوی نماد گرائی ساختمان کتابخانه ی مرکزی لس آنجلس تصاویر/99درصد علیه 1 درصد دانلود ویژه نامه جمعیت روزنامه ایران شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد تبیین مهمترین راهکارهای رفع مشکلات جهان ازسوی رییس جمهوری اسلامی ایران متن کامل سخنان دکتر احمدی نژاد در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد
کلمات کلیدی وبلاگ خبر (۱٥٧) عکس (۱٢٢) مقاله (۱٠٧) نقد (٧٤) سیاست (٥٢) فرهنگی سیاسی (٤٧) اندیشه (٤٦) تاریخی (٤٥) دانلود (۳٠) فرهنگی مذهبی (٢٦) فراماسونری، ایلومناتی، شیطان پرستی و (٢۳) غرب شناسی (٢٢) سینما و رسانه (٢۱) تحلیل سیاسی - اجتماعی سریال مختارنامه (۱۸) فرهنگی اجتماعی (۱٦) ائمه اطهار علیهم السلام (۱٢) غرب زدگی نوشته جلال آل احمد (۱٢) رهبر معظم انقلاب (۱٢) معارف اسلامی (۱۱) آخرالزمان (۱۱) عدالت خواهی (۱٠) اقتصادی (۱٠) اسلام (٩) علمی فرهنگی (۸) حکایات عبرت آموز (٧) هدفمند کردن یارانه ها (٧) مراجع و علما (٧) فرقه های انحرافی (٦) مستند (٦) طنز (٦) قانون اساسی کشورها (٥) دانلود سریال مختارنامه (٤) کاریکاتور (٤) حدیث (۳) سکولاریسم (۳) خلیج همیشه فارس (۳) جنگ سایبری (۳) کتاب عبور از فتنه (۳) دفاع و امنیت (۳) مدعیان روشنفکری (٢) لطیفه های آموزنده تاریخ (٢) هشت سال دفاع مقدس (٢) شهدای انقلاب اسلامی (٢) شیعه (٢) وهابیت (٢) معرفی کتاب (٢) امام خمینی (ره) (٢) بازی رایانه ای (۱) گفتگو (۱) مناظرات (۱) ماه مبارک رمضان (۱) قوانین (۱) مقالات سید شهیدان اهل قلم ( سید مرتضی آوینی ) (۱) مجموعه مستند فاز3 (۱) مهندس حاج سعید قاسمی (از سرداران دفاع مقدس و مدیر (۱) مستند سریالی ظهور (the arrivals) با زیرنویس فارسی (۱) معرفی وبلاگ و سایت (۱) اسناد لانه جاسوسی به زبان انگلیسی (۱) مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه (۱)
دوستان من پایگاه خبری تحلیلی ابصار نیوز وب سایت تخصصی مهدویت و فراماسونری وعده صادق پايگاه اطلاع رساني مؤسسه فرهنگي موعود بیداری اندیشه مرکز مطالعات خلیج فارس Persian Gulf Studies Center ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب